Érzékenyítő program: Kerekebb világ?

Kapcsolatépítés segítségre szoruló fiatalokkal, idősekkel
A Soproni Tankerületi Központ támogatásával megvalósuló intézményi program

Kerekebb világ?
Harmadik délután a kerekesszékesek életébe nyertünk bepillantást. Már érkezésükkor tapasztalhattuk, hogy az akadálymentesítés mennyire fontos számukra. Autóból való kiszállás és átülés a kerekesszékbe több időt vett igénybe, mint gondoltuk. Ketten születésük óta mozgáskorlátozottak, egy vendégünk pedig munkahelyi baleset következtében vált azzá. Számukra a közlekedés az egyik legnagyobb kihívás. Pontosan meg kell tervezniük, adott helyre hogyan jutnak el. Ilyenkor átgondolják az útviszonyokat, járdaszegélyeket, akadálymentesített- e az épület. Beszéltek arról, hogy iskolai éveik alatt a tananyag mellett sok-sok gyakorlás és erőfeszítés után tanultak meg önállóan boldogulni. Otthonukat úgy kellett kialakítani, hogy minden szükséges eszközt elérjenek a kerekesszékből. Erre figyelnek a munkahelyükön is. A résztvevő diákokat bevonva, közösen gyűjtötték össze azokat a sportágakat, amelyeket a mozgásban akadályozottak űzhetnek. Az elhangzottakat egy kisfilmmel is illusztrálták. Arra is láttunk mintát, hogyan tudunk segíteni egy mozgássérültnek. Ezután a diákok is speciális székbe ülhettek, hogy átéljék, milyen kerekesszékkel közlekedni. Először a küszöbön átjutást próbálgatták – már ott is segítségre szorultak-, majd akadálypályán kellett végigmenniük. Többségükben sikerrel vették az akadályokat, bár elmondták, nem is olyan könnyű az irányt tartani, és milyen nehéz lehet annak, akinek reggeltől-estig kerekesszékben kell ülni.

/Tóth Zsuzsanna/

Kerekebb világ?